Ogromne bogactwo zabytków, historii i atrakcji Krakowa skłania do zadania sobie pytania – czy ma sens przyjazd do tego miasta na jeden dzień? Zdecydowanie tak. Trzeba tylko z góry założyć, że nie chcemy zobaczyć wszystkiego, skoncentrować się na kilku wybranych wcześniej punktach i jednocześnie dać sobie czas, aby mieć trochę swobody, móc udać się w jakieś nieplanowane uprzednio miejsca, popatrzyć na ulicznych artystów.
Wybraliśmy to, co najważniejsze i najcenniejsze w Krakowie – przejście Traktem Królewskim, od Barbakanu, przez Rynek z Kościołem Mariackim i Sukiennicami, Kościół p.w. Świętego Józefa, Muzeum Czartoryskich, aż po Wawel.
Niezwykle ważnym punktem wycieczki było zwiedzanie Łagiewnik, gdzie seniorzy oddali się zadumie i modlitwie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przy klasztorze Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, w którym żyła i zmarła św. siostra Faustyna Kowalska, mistyczka i propagatorka kultu Miłosierdzia. Z Łagiewnik seniorzy udali się do Centrum Świętego Jana Pawła II „ Nie lękajcie się”, wotum dziękczynnego za osobę Polaka Papieża. Szczególnego wrażenia i ogromnych emocji dostarczyła zwiedzającym sutanna ze śladami krwi, wystawiana w kościele górnym. Święty Jan Paweł II miał ją na sobie podczas zamachu na Jego życie 13 maja 1981 roku.
Wróciły wspomnienia spotkania z Ojcem Świętym na Błoniach Krakowskich w sierpniu 2002 roku, Które dla uczestników wycieczki stało się wtedy fundamentalnym dla chrześcijańskiego życia wydarzeniem oraz autentycznym świętem religijnym i wspólnym odkrywaniem w nim obecności Boga. Spotkanie to dostarczyło nam niezapomnianych wrażeń, głębokich przeżyć, dumy i prawdziwych wzruszeń.
Wycieczka ta, chociaż jednodniowa, dała nam wiele radości, duży zastrzyk wiedzy i pięknych przeżyć. Wyjazd okazał się nie tylko wyprawą krajoznawczą, ale też pielgrzymką i piękną lekcją historii Polski. Przekonaliśmy się raz jeszcze, że odpoczywając i bawiąc się, możemy także wzbogacić naszą wiedzę.