• Katolicki Dom Opieki "Józefów" przy ul. Grzybowej 8 w Bielsku-Białej

Wycieczka do Planetarium w Chorzowie

Czy można sięgnąć gwiazd nie odrywając się od ziemi? Oczywiście, wystarczy ruszyć przed siebie, a ściślej mówiąc, mieć dobrą wolę, dobry plan i kierunek oraz doborowe towarzystwo.

11 marca grupa Seniorów z Domu Dziennego Pobytu  wraz z opiekunami wyruszyła na wycieczkę do Planetarium Śląski Park Nauki w Chorzowie. W tym największym i najstarszym w Polsce planetarium i obserwatorium astronomicznym i obecnie jednym z najnowocześniejszych na świecie parków nauki seniorzy wzięli udział w zajęciach dydaktycznych pt. Cztery pory roku. Pod sferycznym ekranem planetarium, dzięki wyświetlanym obrazom i prelekcji, mogli odświeżyć sobie zdobytą dawniej wiedzę oraz poznać wiele nowych faktów dotyczących astronomii i geografii. W ciemności, patrząc w górę obejrzeli gwiazdozbiory i układy planet, a nawet odbyli kosmiczną podróż w serce plejad. Obserwowali pozycję i wysokość Słońca na nieboskłonie w różnych porach roku, a także widoczne w tym czasie na naszej półkuli układy gwiazd. Zobaczyli również wyrysowane z gwiazd układy znaków zodiaku oraz mitycznych bohaterów i poznali niezmienne położenie Gwiazdy Polarnej, dawnego przewodnika wędrowców i żeglarzy.

Wcześniej jednak, zanim zwiedzili nowoczesny budynek planetarium, dzięki uprzejmości kierownika stacji meteorologicznej, pana Damiana Dąbrowskiego, seniorzy mogli poznać tajniki pomiarów meteorologicznych i obejrzeć służące do nich przyrządy.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wycieczki. Seniorzy,widząc jak wiele atrakcji czeka w Parku Nauki, już planują kolejną wyprawę do Planetarium.

 

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.